Projekt je základ domu

Projekt je základ domu

Při řešení projektu domu jsem narazil hned na několik problémů. Nejdříve jsem uvažoval o stavbě dřevostavby a zde se dost projektanti rozcházeli, protože někdo dělal jen zděné domy, někdo zase jen dřevostavby. Problém byl v tom, že když jsem si chtěl vzít externího projektanta na dřevostavby, tak jsem zase zjistil, že potřebuje všechno od firmy, která by již dům stavěla, a já si chtěl budoucí firmu samozřejmě vybírat až na základě nějakého položkového rozpočtu a to byl problém, každá firma dnes používá naprosto rozdílné materiály. Tím pádem mají různé tloušťky stěn, podlah, a tak když chce člověk dřevostavbu, musí se ve většině případů spolehnout přímo na firmu, která poté staví a přeskočí tedy kolečko, kdy se vybírá na základě tzv. slepého rozpočtu.

I proto jsem se nakonec rozhodl pro zděný dům, protože když se vezme Ytong daných rozměrů, tak ho tam dá firma A i firma B a to stejné platí i u červených cihel. Žádný projektant se nediví, co je to za materiál, a tím se samozřejmě ušetří spousta zbytečné komunikace a s tím spojený i čas a peníze.

Aktuálně jsem ve fázi projektování a doufám, že již brzo bude vypočten energetický štítek, provedeno měření radonu a další formality, kterých jsem zjistil, že je mnoho a mnoho.

Při projektování tedy počítejte s tím, že něco si vezme samotný projekt a pak dalších deset věcí okolo, o kterých se dnes už moc nemluví, a teď samozřejmě nemyslím jen časové hledisko, ale i finanční, protože za každý papír musíte z peněženky vytáhnou nějaký ten svůj "papírek".

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Nepřehlédněte

Neproklouzne ani myš...

To si samozřejmě myslí každý o svém úkrytu, tady jde ovšem o plot. Lidé si kolem domů přece staví ploty, aby se skrz ně nedostali ti, kteří tam nemají co dělat. Ploty se starají o bezpečnost svých majitelů a jejich domů, jde jen o to, nakolik si pocitu bezpečí majitel cení oproti vzhledu plotu a dalším vlastnostem. Pokud právě vybíráte plot, stanovte si priority, které má váš plot splňovat, a těch se držte. Pokud hledáte oplocení okrasné a zároveň takové, které vám zajistí soukromí a ochranu, vyberte si betonový plot od Kulkabex, s.r.o.